Przejdź do głównej zawartości

Media społecznościowe jako stan umysłu

Często mówimy o mediach społecznościowych pod kątem narzędzi, które mogą nam się do czegoś przydać. Z kolei strateg i bestsellerowa pisarka Erica Dhawan uważa, że ​​jest to bardziej stan umysłu. W swojej książce "Get Big Things Done" mówi ona o inteligencji zbiorowej(1), umiejętności numer jeden, którą wszyscy musimy rozwijać w erze sieci społecznościowych.

Dhawan twierdzi, że sukces nie polega dziś tylko na gromadzeniu masy znajomych na Twitterze czy kontaktów w serwisie LinkedIn, ale na tym, co robisz z tymi kontaktami. Czy tworzysz nową wartość? Oto pięć sposobów, jak przekształcić nasze sieci w wydajne platformy.

1. Korzystaj z narzędzi społecznościowych, by prowadzić Swoją misję.

Zdefiniuj swoją misję, swoje marzenie. Zadaj sobie pytanie, co jest dla mnie najważniejsze, co chcę osiągnąć zakładając konto na Twitterze czy uruchamiając nowy fanpejdż. Wyjaśnij innym cele i motywy, które Tobą kierują. Miej przed oczami jasno sprecyzowaną misję marki. 

2. Przed nawiązaniem kontaktu zadaj sobie pytanie: "Co wiem, a czego nie wiem?"

"Co wiem?" - to podstawowe pytanie. Kolejnym jest: "Czego nie wiem". Postaw na swoje mocne strony. Zanim nawiążesz kontakt w sieci społecznościowej musisz znać odpowiedzi na powyższe pytania. Inaczej, zamiast ekspertem, zostanie ignorantem. Potrzebujesz solidnych fundamentów i strategii zrównoważonego rozwoju krok po kroku.

3. Wykorzystaj moc sieci, aby znaleźć rozwiązania w nieoczekiwanych miejscach.

Korzystanie z sieci społecznościowych może przyspieszyć tempo rozwiązywania problemów, a często odpowiedzi na nasze problemy znajdziemy w najmniej oczekiwanych przez nas miejscach. Kluczem jest zadawanie właściwych pytań i przedstawienie problemu w niekonwencjonalny, często zabawny sposób, tak, aby ludzie chcieli się nim zająć i próbowali go rozwiązać. Przykładem mogą być takie platformy, jak Quirky czy DuoLingo - bezpłatna platforma do nauki języków, która służy również jako system tłumaczeń tekstowych pochodzących z sieci. Jeśli wystarczająco dużo osób przekaże to samo tłumaczenie, system uznaje je za poprawne i używa jako obowiązującego. W ten sposób używamy, można to tak nazwać, "mądrości tłumu". Mądrości społeczności.

4. Zbuduj powiązania z Twoją własną firmą.

Postaw na własnych pracowników, wykorzystaj ich wiedzę i możliwości. Prowadź dyskusje wewnątrz firmy. Pozwalaj młodym pracownikom stać się liderami myślenia i komunikacji, chociażby za pośrednictwem blogów czy podcastów. Buduj społeczności, które pozwalają na otwartą komunikację, dzięki czemu zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy będziecie mieli łatwy dostęp do wiedzy. 

Co o tym sądzisz? Czy wykorzystujesz sieć inteligentnie? Ile z tych rozwiązań stosujesz w codziennym życiu? Podziel się proszę z innymi swoimi pomysłami w komentarzach pod wpisem.
(1) Inteligencja zbiorowa (ang. Collective intelligence, Collective IQ ) – to termin, który powstał w połowie lat 1980 w socjologii przy badaniu procesu zbiorowego podejmowania decyzji i podejmowaniu decyzji konsensusu, gdzie przy zbiorowej inteligencji grupy, zdolność do znalezienia rozwiązania problemu jest lepsza niż najlepsze rozwiązania indywidualne w tej grupie. (za: Wikipedia)

Popularne posty z tego bloga

Stories, kamera, lokalizacja i inne. Przegląd nowości od Facebooka

Facebook sypnął ostatnio nowościami, o których warto pokrótce napisać. Niektóre z nich już zapewne sami zauważyliście w Messengerze czy w samym portalu, niektóre mogły umknąć Waszej uwadze. Co nowego zatem przygotował dla nas największy portal społecznościowy? Chwile na Facebooku Bodaj największą nowością jest wprowadzenie tzw. Stories. Nowością, choć jest to funkcjonalność znana z Instagrama, o Snapchacie już nie wspominając. Podobnie, jak i w wymienionym serwisach, i tutaj udostępniane treści widoczne są przez 24 godziny. Zdjęcia lub wideo dodajemy do paska wyświetlającego się nad Aktualnościami - jako dodanie relacji lub wysłanie wiadomości bezpośredniej.  Lokalizacja w Messengerze Od teraz lokalizacja znajomych, sprawdzenie, jak daleko od miejsca spotkania jesteśmy, będzie zdecydowanie łatwiejsze. Facebook wprowadził bowiem do Messengera opcję umożliwiającą wysyłanie bieżącej lokalizacji, działającą na urządzeniach z systemem iOS oraz Android. Żeby udostępnić swoją bieżącą lokaliz…

8 niszowych sieci społecznościowych, których możesz nie znać

Pod koniec 2016 roku Facebook miał prawie miliard aktywnych użytkowników miesięcznie, Twitter ponad 319 milionów. Do tego dochodzi całkiem niezła oglądalność profili w takich mediach społecznościowych, jak chociażby Google+, LinkedIn czy Snapchat. Ok, to giganci serwisó społecznościowych. Ale czy kiedykolwiek słyszeliście o takich platformach, jak Untappd, ResearchGate czy StockTwits?To, co prawda, niszowe sieci społecznościowe kojarzące głównie hobbystów lub pasjonatów jednego, konkretnego tematu, ale warto je znać. Może przydadzą się Wam w życiu prywatnym, a może i zawodowym.  1. StockTwits Platforma dla finansistów, handlowców, inwestorów i hobbystów finansowych. Umożliwia m.in. dzielenie się ideami, opiniami na temat rynków finansowych.  Podobna nieco do Twittera - panują tu podobne, 140-znakowe restrykcje, jest tzw. live feed. 2. Dribbble Dribbble to jedna z najlepszych platform dla wszelkich kreatywnych osób, skoncentrowana na projektowaniu. Jeżeli pasjonujesz się takimi dziedz…

8 porad, jak trafić do nastolatków w mediach społecznościowych

Nastolatki spędzają dziewięć godzin dziennie w mediach społecznościowych. Nastolatki to, brzydko mówiąc, rynek wart w samych tylko Stanach Zjednoczonych ponad 4 miliardy dolarów. Prawda, że to piękny kawałek tortu, nie do pogardzenia dla każdego marketingowca? Gdzie ich jednak znaleźć i jak do nich dotrzeć? Oto kilka porad, które ułatwią Ci marketing wśród nastolatków!1. Gdzie ich znaleźć. Nie wszystkie platformy społecznościowe są identyczne. Co prawda, popularna opinia głosi, że wszyscy są na Facebooku, ale też badania dowodzą, że nastolatki uciekają z tej sieci. Przerzucają się na bardziej błyskawiczne, bardziej obrazkowe media, jak Snapchat czy Instagram. Jeżeli planujesz szeroką kampanię marketingową - pozostań przy Facebooku. Jeżeli ważne są dla Ciebie dane demograficzne, lokalizacja - szukaj właściwych odbiorców na Snapchacie i Instagramie. 2. Spersonalizowane, krótkie treści. Spersonalizowane, krótkie treści to klucz do sukcesu, jeżeli chodzi o dotarcie do nastolatków. Po pierw…